Farum OK's klubmesterskaber 2017

(NAT: 15/3, DAG: 2/4, 17/9, 1/10) - samt klubfest når sæsonen er slut!

Indbydelse
- NAT-klubmesterskabet

Resultatliste
- nat-klubmesterskabet

Indbydelse
- dag-klubmesterskabet

Startliste
- dag-klubmesterskabet

Resultatliste
- dag-klubmesterskabet

Indbydelse
- klubfest
Deltagerliste
- klubfest


violer Når foråret kommer, starter Klubmesterskaberne!
Vi indbyder hele klubben til KLUBMESTERSKABERNE for 2017

- samt klubfest til november,
som afslutning på sæsonen
!

NAT-klubmesterskabet er allerede lige om hjørnet, samtidig med SM-Nat. Tilmelding senest 10. marts!
DAG-klubmesterskabet bliver
i år kombineret med vores divisionsmatcher. Det vil sige, at der ved dag-klubmesterskabet er lagt op til en dyst, hvor føringen kan skifte, og spændingen om, hvem der vinder, først bliver udløst helt til sidst!


natløb NAT-klubmesterskabet - lige afholdt!NATKLUBMESTERSKAB - 15. marts 2017
Vi har i år besluttet at arrangere Nat-klubmesterskaber i forbindelse med SM-Nat, der afholdes onsdag d. 15. marts.
Her skal du bare tilmelde dig i din normale løbsklasse.

Der er færre klubmesterskabs klasser end SM-Nat klasser, og derfor har vi omregnet løbstiderne i nogle af A-klasserne til at passe ind i klubmesterskabs klasserne. Den præcise omregning kan du se herunder.

Nat-klubmesterskabet er nu afholdt, og du kan se hvem der vandt nedenfor!

 

Se indbydelsen til NAT-klubmesterskabet (SM-Nat) her

Natklub-baner


RESULTATLISTE - NATKLUBMESTERSKAB

Årets Natklub mestre i D/H 21 blev Lea Reime og Rasmus Søes.

De øvrige klassevindere blev Bodil Karlsmose Kliem, D45-64; Jesper Jensen, H45-59; Jens Korsholm, H60-69; og Ole Christiansen, H70. Der var i år ingen deltagere i juniorklasserne.

Til lykke til vinderne!


Den omregnede resultatliste ses herunder.

Som det fremgår, var der i praksis kun omregning for klasserne H50 og H55, idet der bl.a. pga. afbud/skader ikke var løbere til alle klasserne.

Deltager/
Natklubmester-klasse
Tid SM-Klasse SM banelængde km Resultat
D17-44 6,275 km
Lea Reime 49:44 D21 6,275 49:44
Masha Semak 01:00:39 D21 6,275 1:00:39
D45-64   3,725 km
Bodil Karlsmose Kliem 35:31 D45 3,725 35:31
Lise Djurhuus Ipsen 41:19 D45 3,725 41:19
Kit Lang Jørgensen 50:23 D55 3,725 50:23
H17-44 10,375 km
Rasmus Søes 01:01:37 H21 10,375 1:01:37
Malthe Gaarsdal 01:08:23 H21 10,375 1:08:23
H45-59 6,275 km
Jesper Jensen 44:32 H45 6,275 44:32
René E. Viem 53:15 H45 6,275 53:15
Nicolai Kliem 53:43 H50 5,750 58:37
Steen Stausholm 53:50 H55 5,175 64:29
H60-69 4,3 km
Jens Korsholm 47:51 H60 4,300 47:51
Lars Vedel Jørgensen 48:48 H60 4,300 48:48
Kai Beck-Andersen 59:55 H65 4,300 59:55
H70 3,4 km
Ole Christiansen 41:42 H70 3,400 41:42
Holger Karlsmose 51:49 H75 3,400 51:49
Bendt Frandsen 01:11:57 H75 3,400 1:01:11



Præmier og pokaler vil blive overrakt under klubfesten til november.
Se SM-Nat resultater og stræktider her.

Gå til toppen!

divisionsmatch start Indbydelse til
DAGKLUBMESTERSKAB 2017

Dagklubmesterskabet afholdes i år sammen med vores deltagelse i årets 3 divisionmatcher - den i foråret, der kommer allerede søndag d. 2. april, og de to i efteråret: 17. september samt op/nedryknings matchen søndag d. 1. oktober! To af tre løb tæller, men hvis du ikke er helt suveræn, er det sikrest at deltage i alle 3 - med den dobbelte bonus, at du så også tæller godt med til vores divisions dyst mod de andre klubber!
Det vil sige, at du finder INDBYDELSEN til de enkelte løb på O-service under de ovennævnte datoer. Også her skal du bare tilmelde dig i din egen klasse, så sørger vi for at beregne dit resultat, så det passer ind i din klubmesterskabsklasse.
OBS: Tilmeldingen er åben - så tag en hurtig beslutning og klik dig med det samme ind på O-service via linket ovenfor.

Du kan se klassefordelingen her:

Gå til toppen!


dab-klubmester

 

STARLISTEN for DAGKLUBMESTERSKABET

- ser du på de respektive Divisionsmatchs-sider for løbene d. 2. april, 17.september og 1. oktober.


Gå til toppen!


RESULTATLISTE - DAGKLUBMESTERSKABER

Den endelige resultatliste kommer snart, så du kan se det endelige resultat. Det har desværre vist sig at være mere indviklet end forventet at beregne resultatet.!

P.t. kan du se resultatet efter første divisionsmatch i foråret:

Damer:
Placering Fornavn Efternavn Tid
1. løb
Div.kl. Tid
2. løb
Omregnet Tid
3. løb
Omregnet Total:
2 løb tæller
  D17-39                
1 Lea Reime 00:46:41 D21          
2 Masha Semak 00:51:57 D21          
  D40-59                
1 Christina Snedker 00:51:31 D40          
2 Lise Djurhuus Ipsen 00:54:32 D45          
3 Bodil Karlsmose Kliem 00:54:13 D45          
4 Charlotte Højsgård Thune 00:54:24 D50          
5 Anette Holm 00:56:43 D50          
  D60-                
1 Annlou Husen 00:48:31 D60          
2 Kit Lang Jørgensen 01:03:03 D60          
  D12                
  D12B                
1 Ellen Husen Hollingbery 00:33:58 D12B          
  D14B                
1 Rebekka Husen Hollingbery 00:34:30 D14B          
  D16B                
1 Hannah Nielsen 01:37:58 D16B          
  D21B                
1 Helena Isabel Mora-Jensen 00:57:49 D35B          
2 Cecilie Vitoft 01:07:40 D21B          
3 Susanne Christiansen 01:10:46 D35B          
  D21C                
1 Mette Sidenius 00:33:08 D21C          
2 Mette Lyskjær Jensen 00:34:58 D21C          
3 Dorrit Røpke 00:36:36 D21C          
4 Katrine Nielsen 01:08:43 D21C          

 

Herrer:
Place-
ring
Fornavn Efternavn Tid 1. løb Omregnet Tid 2. løb Omregnet Tid 3. løb Omregnet Total:
2 løb tæller
  H17-39                
1 Rasmus Søes 00:48:27            
2 Mikkel Lyskjær 00:59:41            
3 Malthe Gaarsdal 01:00:14            
  H40-59                
1 Jesper Jensen 00:40:29            
2 Henrik Skov Andersen 00:45:59 52:25:00          
3 Sverre Thune 00:46:39 53:12:00          
4 Nicolai Kliem 00:47:58 54:42:00          
5 Jesper Andreasen 00:49:22 56:18:00          
6 Brian Lomholt Jensen 00:56:19            
7 Steen Stausholm 00:56:25            
8 Helge Lang Pedersen 00:50:02 57:04:00          
9 Jens Karlsmose 00:56:23 64:18:00          
                   
  H60-69                
1 Lars Vedel Jørgensen 00:47:35            
2 Jens Korsholm 00:50:39            
3 Kai Beck-Andersen 00:55:45            
4 Peter Reinholdt 01:12:03            
  H70                
1 Jørgen Lund-Hansen 00:54:31            
2 Ulrik Danneskiold-Sams›e 00:58:12            
3 Holger Karlsmose 01:11:46            
4 Ole Christiansen 01:14:50            
                   
  H10                
1 Jens Andreasen 00:34:37            
  H14                
1 Malte Kliem 00:55:21            
2 Filip Nielsen 00:55:36            
3 Marius Snedker Storgaard 01:07:48            
  H21-35B                
1 Frederik Storgaard 00:43:11            
2 Klaus Nielsen 00:47:36            
3 Frederik Beck-Andersen 00:48:42            
  H-Beg.                
1 Gustav Snedker Storgaard 00:27:34            

 

Gå til toppen!


KLUBFEST - 11. november 2017

InvitationEr du begynde at glæde dig til årets fest?


Der er lagt op til lækre retter ud fra medlemmernes egne bedste opskrifter samt en festlig aften med præmieoverrækkelse, uddeling af pokaler og ungdomsafdelingens særlige præmier - og sikkert også et par af de klassiske o-løbsfestsange!

Sæt datoen i din kalender og skynd dig at melde dig og gerne hele familien til!

 

Klik her for at åbne indbydelsen!

Gå til toppen!

 

FEST - deltagerliste (opdateres ca. en gang om ugen):


Navn Ungdomsløber
Lise Djurhuus Ipsen
Anette Holm
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Sidst rettet 17. oktober 2017 af Kit Jørgensen

Gå til toppen!